Add Entry

Narzędzia jakościowe w spawalnictwie
niedziela, 29 kwietnia 2012 09:48

Jak wszystkim wiadomo, spawalnictwo jest procesem specjalnym. Oznacza to, że pomimo zapewnienia tych samych parametrów procesu, wynik tego procesu może być zmienny. Na wynik procesu spawalniczego wpływ ma szereg czynników, począwszy od doświadczenia spawacza, kończąc na segregacji składu chemicznego spawanej stali.

Jak więc zapewnić najlepszą jakość w spawalnictwie? Konieczne jest pełne monitorowanie lub kontrola. W kontroli jakości wykorzystuje się szereg narzędzi, które chciałbym wam przedstawić.

Diagram procesu

Ważne jest, aby proces spawalniczy był odpowiednio udokumentowany. W związku z tym można skorzystać z diagramu procesu.

Diagram nazywany także schematem blokowym jest wykorzystywany najczęściej przy projektowaniu systemu zarządzania jakością. Pokazuje graficznie etapy przebiegu procesów technologicznych - przepływy materiałów, informacji itp.

diagram procesu spawalniczego

Karty kontrolne

Mają na celu ustalanie czy dany proces przebiega zgodnie z oczekiwaniami. Tworzy się ją z pobieranych, w określonych odstępach czasu, próbek o danej liczebności. Próbki te zapisywane są do kart i pozwalają na odczytanie czy wszystko przebiega tak jak powinno. Pozwala wykrywać ewentualne zakłócenia, które dzięki temu mogą być eliminowane, by proces / produkt mógł poprawnie funkcjonować. Eliminacja dokonuje się za pomocą tzw. Cyklu Shewharta, która usuwa wszystkie zakłócenia jakości produktu, które zostaną wykryte.

Karty kontrolne w spawalnictwie wykorzystywane są głównie na bramkach jakościowych do sprawdzenia powtarzalności wad spawalniczych. Najłatwiejsze do zniwelowania są błędy, które powtarzają się cyklicznie, ponieważ powodowane są przez nielosowy czynnik.

karta kontrolna

Wykres Ishikawy

Jest on graficzną postacią ukazującą jakie przyczyny powodują konkretne skutki w danym procesie. Jest to bardzo pomocne przy rozwiązywaniu problemów. Do przyczyn głównych zaliczne są tzw. przyczyny "5M" (z ang. man, material, method, management).Do tych pięciu głównych przyczyn często dodaje się jeszcze mierzenie (ang. measurement) co daje regułę "6M". Jest to świetny sposób do rozwiązywania problemów. Połączony z analizą 5WHY daje zdumiewające rezultaty.

wykres Ishikawy

5WHY

Jest to analiza polegająca na odpowiadanie na pytania "dlaczego" ? Pozwala to na dogłębne przeanalizowaniu wynikającego problemu. Od złożonego problemu, możemy dojść do odpowiedzi, dlaczego powstał. Analiza 5W odpowiada na pytania What (Co?), When(Kiedy?), Where(Gdzie?), Who(Kto?) i Which(Który?)

5why

Analiza Pareto-Lorenza

Ten diagram jest bardzo prostym sposobem zapisu, które wady występują najczęściej. Pozwala to na szybkie identyfikowanie problemu, który powinien być jak najszybciej naprawiony. Diagram ten opiera się na stwierdzonej empirycznie prawidłowości w przyrodzie, technice, działalności człowieka itp. Zazwyczaj 20-30% przyczyn (czynników) decyduje o około 70-80% skutków.

Analiza Pareto-Lorenza

Diagram drzewa

Grupuje elementy znajdujące się na tym samym poziomie szczegółowości i rozbija je na coraz więcej detali. Dzięki niemu przesuwamy tok myślenia z ogółu na szczegóły. Nadaje się do opisywania problemu, celu, projektu, planu, które standardowo umieszcza się po lewej stronie diagramu. Diagram taki z wyglądu przypomina drzewo (pień z wieloma gałęziami), stąd nazwa diagram drzewa.

diagram drzewa

Macierz priorytezacji

Jest stosowana w celu uszeregowania elementów wg ich ważności. Jest kombinacją diagramu drzewa i diagramu macierzowego. Macierz tą konstruuje się, aby racjonalnie skupić uwagę zespołu na kluczowe aspekty problemu, które są najistotniejsze dla organizacji.

macierz priorytezacji

To według mnie najważniejsze narzędzia jakościowe, które są w stanie zapewnić proces spawalniczy wysokiej jakości. Mam nadzieję, że nieco przybliżyłem wam znaczenie narzędzi jakościowych oraz objaśniłem jak z nich korzystać.

autor: mgr inż. Artur Mydlarz

 

STATYSTYKI

Użytkowników : 6312
Artykułów : 77
Odsłon : 444552

KONTAKT

email