Add Entry

Miliony w produkcję automatów spawalniczych
środa, 21 sierpnia 2013 11:16

Białostocki Promotech zakończył wartą 6,6 mln inwestycję, umożliwiającą produkcję innowacyjnych automatów do spawania. Nowe urządzenia spółka zaprezentuje już we wrześniu na największych na świecie targach spawalnictwa w Essen.

 

Marek SiergiejInwestycja przebiegała dwuetapowo: pierwszy kosztował 2 mln zł i polegał na rozbudowie infrastruktury, czyli modernizacji wyposażenia starej hali produkcyjnej, budowie nowej hali i przebudowie istniejącej  części biurowej. Kolejne 4,6 mln zł to nakłady na nowe maszyny i technologie, m.in. sterowaną numerycznie szlifierkę włoskiej firmy Tacchella, obrabiarki CNC,  komory malarni i śrutowni, sprężarki śrubowe, suwnice, agregaty malarskie i przecinarki taśmowe. Realizacja inwestycji możliwa była dzięki unijnemu wsparciu – w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. Białostocki eksporter narzędzi i urządzeń spawalniczych otrzymał na ten cel blisko połowę potrzebnej kwoty.


- Zrealizowaliśmy wszystkie etapy inwestycji, mamy wszelkie pozwolenia, badania techniczne maszyn, nasi technolodzy i operatorzy maszyn przeszli szkolenia przeprowadzone zarówno przez przedstawicieli producentów, jak i wewnętrzne. W związku z pojawieniem się nowych technologii firma stworzyła ok. 20 nowych stanowisk pracy, m.in. operatorów śrutowni. Teraz pozostało nam jedynie rozliczenie inwestycji z Urzędem Marszałkowskim – mówi Marek Siergiej, prezes Promotechu.


Realizacja inwestycji umożliwi spółce produkcję, opartych na własnej myśli technologicznej, innowacyjnych urządzeń do automatyzacji spawania, dostosowanych do zmieniających się wymagań rynkowych. Przykładem takiego urządzenia jest pierwszy w skali światowej, mobilny automat do wycinania otworów pod właz wejściowy –MCM -  opracowany przez dział badawczo-rozwojowy Promotechu. Jest też cała gama wózków spawalniczych nowej generacji: cztery typy podstawowe oraz kilkadziesiąt różnych akcesoriów, z których można utworzyć wiele różnych kombinacji wyrobów gotowych.


- Nowe urządzenia mają trafić na rynki światowe, m.in. do krajów Europy, Ameryki Północnej i Południowej oraz Bliskiego Wschodu, a także na rynek polski. Realizacja inwestycji pozwoli nam zwiększyć  konkurencyjność na rynku krajowym i międzynarodowym – mówi Marek Siergiej.

dział badawczo-rozwojowy PromotechuOkazją do zaprezentowania rozszerzonej gamy urządzeń do spawania i obróbki metali będą wrześniowe Międzynarodowe Targi Spawalnictwa Cięcia i Obróbki Powierzchni w Essen (Niemcy) - największej, odbywającej się cyklicznie co 4 lata imprezie targowej tej branży na świecie. Promotech pokaże tam m.in. rozszerzoną gamę wózków spawalniczych, automat MCM rozbudowany o nowe aplikacje, umożliwiające wykorzystanie go nie tylko w przemyśle wiatrowym, ale także w innych branżach, m.in. w energetyce i w przemyśle stoczniowym. Także wypalarka do profilowego cięcia rur – PPCM – będzie prezentowana w dwóch wersjach: z wykorzystaniem metody cięcia tlenowego lub plazmą.


- Takie było założenie naszej inwestycji – wprowadzamy  innowacje pod kątem  zmieniających się wymagań rynkowych i nasilającej się konkurencji – podkreśla Marek Siergiej. - Zmiany w zakresie polepszania funkcjonalności produktów, aspektów wizualnych i cenowych  - są niezbędne, by móc przetrwać na rynku. Co chwila ktoś wprowadza nowe rozwiązania, udogodnienia do urządzeń już istniejących. Wszelkie usprawnienia, nowe aplikacje sprawiają, że nasza oferta będzie elastyczna, dostosowana do potrzeb klienta, a więc konkurencyjna.

 

STATYSTYKI

Użytkowników : 6314
Artykułów : 78
Odsłon : 451202

KONTAKT

email