Add Entry

Sprężarki śrubowe jako kluczowy element systemów pneumatycznych – jak zapewnić im odpowiednie wsparcie i konserwację?
sobota, 24 sierpnia 2024 08:37

sprężarka śrubowaSprężarki śrubowe to podstawa w nowoczesnych systemach pneumatycznych. Są wykorzystywane w najróżniejszych gałęziach przemysłu, wśród których należy wymienić tę metalową, samochodową, budownictwo, a nawet branżę spożywczą i farmaceutyczną. Ponieważ usterki sprężarek paraliżują pracę całego zakładu przemysłowego i prowadzą do przestojów w produkcji, lepiej zaplanować z wyprzedzeniem przerwy na konserwację i nie martwić się awariami. Dowiedz się, jakiego wsparcia i zabiegów konserwacyjnych wymagają sprężarki śrubowe.

Gdzie i kiedy stosuje się sprężarki śrubowe?

Żeby dobrze omówić tematykę konserwacji sprężarek śrubowych, najpierw trzeba przyjrzeć się specyfice ich zastosowania. Ten rodzaj kompresorów wykorzystujemy wówczas, gdy:

  • zachodzi konieczność wkomponowania ich w system, stworzony do pracy ciągłej;
  • konieczna jest duża wydajność w zakresie przepływu powietrza;
  • potrzebny jest jego stabilny i niezakłócony przepływ;
  • chcemy ograniczyć czynności serwisowe i koszty eksploatacji do minimum;
  • nieco wyższa cena sprzętu jest rekompensowana jego wydajnością.

Jak dbać o sprężarkę śrubową?

Dbanie o sprężarki śrubowe jest nieco prostsze niż w przypadku sprężarek tłokowych, po które sięgamy w nieco innych zastosowaniach. Dlaczego? Kompresory, których konstrukcja jest oparta na dwóch śrubach (rotatorach), mają mniejszą liczbę części ruchomych – a te najbardziej ulegają zużyciu, ze względu na tarcie i różnorodne napięcia. Oprócz tego kompresory śrubowe:

  • nie posiadają zaworów i tłoków, które wymagają systematycznej konserwacji i regulacji;
  • mają uproszczony system smarowania olejem części ruchomych (w sprężarkach olejowych), który wymaga nieco mniej uwagi;
  • generują mniejsze wibracje, co przyczynia się do ograniczonego zużycia mechanicznego części.

Sprężarki śrubowe są z założenia przewidziane do stałej pracy, bez biegu jałowego, co sprawia, że znacznie lepiej znoszą obciążenia. Są łatwe w konserwacji, mogą być serwisowane rzadziej i zwykle zapewniają wygodny dostęp do wnętrza urządzeń – głównie ze względu na to, że często są wbudowane w skomplikowane systemy. Jak zadbać o to, by sprężarka śrubowa zachowała wydajność na długo?

Kontroluj stan zużycia elementów

Podczas okresowych kontroli należy sprawdzić, jaki jest stan śrub. Warto przyjrzeć się bliżej filtrom powietrza, układowi chłodzenia i systemowi smarowania, jeżeli jest to urządzenie, wykorzystujące olej. Niezbędne jest także sprawdzanie uszczelek lub tego, czy nie dochodzi do wycieków oleju lub płynu chłodzącego.

Pamiętaj o regularnej wymianie oleju i filtrów

Sprężarki śrubowe olejowe wymagają regularnej wymiany oleju i filtrów. Oba te elementy umożliwiają smarowanie ruchomych części i zapewniają czystość sprężonego powietrza na deklarowanym przez producenta poziomie. Zanieczyszczony olej lub zużyte filtry mogą prowadzić do uszkodzenia śrub i innych komponentów – to znacznie skraca żywotność sprężarki, a nawet może doprowadzić do jej trwałego uszkodzenia.

Sprawdzaj układ chłodzenia i dbaj o niego

Układ chłodzenia pozwala zachować odpowiednią temperaturę pracy sprężarki. W chwili, gdy dojdzie do jego uszkodzenia, urządzenie zaczyna pracować głośno i przegrzewać się. Czasami się wyłącza, a w skrajnym przypadku może dojść do jego zatarcia i awarii. Dlatego też ważne jest to, by kontrolować stan układu chłodzenia, czyścić chłodnicę i wymieniać płyn chłodzący.

Bądź uważny na nietypowe dźwięki i zmiany w pracy urządzenia

Jeżeli Twój kompresor:

  • zaczyna wydawać niestandardowe dźwięki podczas pracy np. stukanie, terkotanie,
  • przestał pracować tak wydajnie, jak wcześniej,
  • ma wyższe zużycie energii,
  • sygnalizuje o błędach w panelu sterowania,

prawdopodobnie mógł ulec uszkodzeniu. Wówczas warto skontaktować się z serwisem i poprosić o przyjazd serwisanta, który znajdzie przyczynę zmian w działaniu oraz zastosuje odpowiednie środki. Ignorowanie takich sygnałów może prowadzić do trwałej awarii sprzętu. W ułatwieniu kontroli pracy kompresorów, przydatne mogą być systemy monitoringu. Takie rozwiązanie samodzielnie kontroluje podstawowe parametry pracy sprężarek takie jak ciśnienie, przepływ powietrza, temperatura czy poziom oleju.

Dbaj o odpowiednie warunki pracy dla kompresora

Odpowiednie warunki pracy to podstawa dla sprawnego działania sprężarki śrubowej. Zazwyczaj rekomenduje się umieszczanie ich w czystych, wolnych od zanieczyszczeń, pyłów i oparów pomieszczeń, które jednocześnie będą dobrze wentylowane i nienasłonecznione. Jak wiadomo, w praktyce czasami specyfika pracy na produkcji wymaga zastosowania kompresora właśnie w takim (teoretycznie nieodpowiednim) miejscu. Wówczas najlepiej skonsultować się z profesjonalną firmą, projektującą systemy sprężarkowe.

Specjaliści pomogą w doborze odpowiednich technologii chroniących kompresory, a także wykonają projekt, który zapewni długotrwałe, sprawne działanie i dodatkową ochronę urządzeń. W takim celu można posłużyć się specjalną obudową, dodatkowym systemem chłodzenia czy monitoringiem pracy sprzętu. W niektórych przedsiębiorstwach, stosujących systemy pneumatyczne, upowszechnia się idea tworzenia tzw. sprężarkowni, czyli oddzielnych pomieszczeń, w których znajduje się system ze sprężarkami.

 

STATYSTYKI

Użytkowników : 6320
Artykułów : 80
Odsłon : 461982

KONTAKT

email