Add Entry

Certyfikacja spawaczy EN ISO 9606
poniedziałek, 20 maja 2024 13:39

 certyfikacja-spawaczy

ISO 9606 jest normą, która została opracowana w celu harmonizacji i standardyzacji procesów certyfikacji spawaczy na całym świecie, zapewniając, że kwalifikacje uzyskane w jednym kraju będą równoważne i uznawane w innym. Norma ta skupia się na kompetencjach praktycznych spawaczy, ich umiejętnościach oraz wiedzy na temat różnych technik i materiałów spawalniczych, co jest kluczowe dla zachowania ciągłości i jakości pracy.

Czym jest norma EN ISO 9606?

Norma EN ISO 9606 stanowi międzynarodowy standard, który określa wymagania dotyczące kwalifikacji testowych spawaczy. Jest to norma szeroko stosowana w wielu branżach, które polegają na spawaniu jako kluczowej metodzie łączenia materiałów, takich jak budownictwo, produkcja maszyn czy przemysł motoryzacyjny. EN ISO 9606 ma na celu zapewnienie, że spawacze posiadają odpowiednie umiejętności i wiedzę, aby wykonywać prace spawalnicze zgodnie z określonymi standardami bezpieczeństwa i jakości.

Zakres normy EN ISO 9606

Norma ISO 9606 obejmuje kilka części, z których każda skupia się na różnych aspektach kwalifikacji spawaczy:

 • EN ISO 9606-1: Spawanie stali
 • EN ISO 9606-2: Spawanie aluminium i stopów aluminium
 • EN ISO 9606-3: Spawanie miedzi i stopów miedzi
 • EN ISO 9606-4: Spawanie niklu i stopów niklu
 • EN ISO 9606-5: Spawanie tytanu i stopów tytanu, cyrkonu i stopów cyrkonu

Każda część normy określa specyficzne wymagania testowe dla spawaczy pracujących z danym materiałem, uwzględniając różnorodność technik spawalniczych, takich jak spawanie łukowe elektrodą otuloną (MMA), spawanie MIG/MAG, spawanie TIG itd.

Przebieg egzaminu zgodnie z EN ISO 9606

Struktura normy EN ISO 9606 jest zaprojektowana tak, aby skupiać się na praktycznych umiejętnościach spawaczy. Obejmuje ona procedury egzaminowania, które muszą zostać przeprowadzone przez akredytowanych jednostki takie jak TÜV AUSTRIA, w celu zweryfikacji zdolności spawaczy do pracy zgodnie z międzynarodowymi standardami. Egzaminy te zazwyczaj obejmują:

 • Spawanie próbek testowych według instrukcji WPS.
 • Wypełnienie testu teoretycznego sprawdzającego znajomość podstawowych zagadnień teoretycznych spawacza.
 • Badania nieniszczące (np. badania wizualne, radiografia) i niszczące (np. próba łamania, zginania) próbek spawanych, aby ocenić jakość wykonanych spoin.
 • Przejście testów zakończone jest wydaniem certyfikatu, który potwierdza, że spawacz posiada umiejętności zgodne z wymaganiami normy ISO 9606 dla konkretnego materiału i techniki spawalniczej.

 Wymagania dotyczące umiejętności i wiedzy spawaczy

 1. Umiejętności praktyczne: Spawacze muszą wykazać się zdolnością do precyzyjnego spawania różnych materiałów, używając różnych technik spawalniczych – adekwatnych do zakresu, który obejmować ma certyfikat spawacza. Testy praktyczne są przeprowadzane na próbkach, które mają na celu odzwierciedlenie rzeczywistych warunków pracy.
 2. Wiedza teoretyczna: oprócz umiejętności praktycznych, spawacze muszą posiadać wiedzę teoretyczną na temat właściwości materiałów, które spawają, a także rozumieć różne procesy spawalnicze i ich wpływ na jakość spoin.
 3. Zdolność do interpretacji dokumentacji technicznej: Spawacze muszą potrafić czytać i interpretować rysunki techniczne oraz specyfikacje WPS, co jest niezbędne do prawidłowego wykonania zleconych prac spawalniczych.

 

Spełnienie tych wymagań jest niezbędne, aby spawacz mógł otrzymać certyfikat zgodności z normą EN ISO 9606, co jest potwierdzeniem jego umiejętności i kwalifikacji. Certyfikat ten jest ważny na określony czas, po którym musi być odnowiony poprzez przejście kolejnych testów, co zapewnia, że umiejętności spawaczy pozostają na bieżąco z wymaganiami przemysłu.

Korzyści z certyfikacji EN ISO 9606

Certyfikacja ISO 9606 przynosi szereg korzyści zarówno dla spawaczy, jak i dla firm zatrudniających certyfikowanych pracowników. Oto kluczowe zalety, które sprawiają, że ten międzynarodowy standard jest tak ceniony w branży spawalniczej:

Podniesienie jakości pracy spawaczy

 1. Zapewnienie kompetencji: Certyfikacja potwierdza, że spawacz posiada niezbędne umiejętności praktyczne i teoretyczne do wykonywania prac spawalniczych na najwyższym poziomie. To z kolei przekłada się na mniejszą liczbę wad produkcyjnych i zwiększenie ogólnej jakości wykonania.
 2. Zmniejszenie kosztów produkcji: Lepsza jakość spawów oznacza mniejszą potrzebę przeprowadzania kosztownych poprawek i napraw. Firmy mogą zaoszczędzić na kosztach związanych z kontrolą jakości i ewentualnymi reklamacjami.

Międzynarodowe uznawanie kwalifikacji spawaczy

 1. Łatwiejsza mobilność zawodowa: certyfikacja EN ISO 9606 jest uznawana na całym świecie, co ułatwia spawaczom zdobycie pracy za granicą lub w międzynarodowych projektach. Dzięki temu mogą oni łatwiej przenosić się między różnymi rynkami pracy i projektami, co zwiększa ich atrakcyjność na rynku.
 2. Przewaga konkurencyjna: posiadanie certyfikatu zgodnego z normą EN ISO 9606 może stanowić kluczowy atut w procesie rekrutacyjnym, dając certyfikowanym spawaczom przewagę nad kandydatami bez tej kwalifikacji.

 

Certyfikacja ISO 9606 ( https://pl.tuvaustria.com/certyfikacja-spawaczy/ )nie tylko zwiększa kompetencje i możliwości zawodowe spawaczy, ale także wpływa na jakość i bezpieczeństwo pracy, co jest korzystne zarówno dla samych spawaczy, jak i dla firm, które ich zatrudniają. Decydując się na wyrobienie certyfikatu spawacza warto postawić na rozpoznawalne na całym świecie i cenione za jakośc jednostki takie jak TÜV AUSTRIA.

 

Przyszłość certyfikacji spawaczy

Rozwój certyfikacji spawaczy zgodnie z normą ISO 9606 może być postrzegany w kontekście rosnących wymagań technologicznych, zmieniającego się rynku pracy oraz postępujących innowacji w technologiach spawalniczych. Oto kilka kluczowych trendów i przewidywań dotyczących przyszłości certyfikacji spawaczy:

 1. Adaptacja do nowych technologii
 • Spawanie nowoczesnych materiałów: rozwój nowych materiałów, takich jak zaawansowane kompozyty czy ultra-wytrzymałe stopy, będzie wymagał aktualizacji norm i procedur testowych w celu uwzględnienia nowych technik spawalniczych i parametrów.

 

 1. Zmiany w regulacjach i standardach
 • Międzynarodowe standardy bezpieczeństwa: w miarę jak globalny rynek staje się bardziej połączony, normy bezpieczeństwa i jakości będą musiały być bardziej ujednolicone. Certyfikacja zgodnie z EN ISO 9606 może ewoluować w kierunku większej harmonizacji z innymi międzynarodowymi standardami, aby ułatwić mobilność zawodową spawaczy.
 • Zwiększona regulacja branżowa: w odpowiedzi na rosnące wymagania dotyczące jakości i trwałości, branże takie jak budownictwo, energetyka czy transport mogą wymagać bardziej rygorystycznych certyfikacji dla spawaczy, co może prowadzić do wprowadzenia bardziej zaawansowanych i specjalistycznych kursów certyfikacyjnych.

 

 1. Rozwój kwalifikacji i ciągłe kształcenie
 • Specjalizacja: W miarę rozwoju technologii i materiałów, może wzrosnąć zapotrzebowanie na spawaczy specjalizujących się w określonych typach spawania lub materiałach. Specjalistyczne certyfikacje mogą stać się bardziej powszechne, oferując spawaczom możliwość wyróżnienia się na rynku pracy.

 

 1. Wpływ zmian demograficznych i społecznych
 • Promocja zawodu spawacza: w obliczu globalnych deficytów kwalifikacji, branża może potrzebować bardziej aktywnie promować karierę spawacza jako atrakcyjną opcję dla młodych ludzi, co może obejmować aktualizację i modernizację programów szkoleniowych i certyfikacyjnych, aby lepiej odzwierciedlały nowoczesne technologie i praktyki.
 

STATYSTYKI

Użytkowników : 6314
Artykułów : 78
Odsłon : 451203

KONTAKT

email