Add Entry

Automat spawalniczy innowacją 2012
wtorek, 07 maja 2013 08:52

Promotech - Dariusz JabłońskiManipulator teleskopowy do spawania spoin wzdłuż wnętrza rur został doceniony przez jury konkursu Innowacje 2012 Kuriera Porannego. Urządzenie skonstruowane przez Dariusza Jabłońskiego z białostockiego Promotechu zwyciężyło w kategorii „Innowacyjne Produkty Roku 2012”.

 

Automat spawalniczy został skonstruowany na potrzeby klienta Promotechu – producenta stalowych słupów rurowych do budowy napowietrznych linii elektroenergetycznych. Zależało mu na urządzeniu, które będzie w stanie wykonać jednorodną spoinę na całej długości rur, które stanowią elementy konstrukcyjne słupów - mówi Dariusz Jabłoński.
promotech-manipulator rozłożony
Na rynku są urządzenia, spełniające tę funkcję – jednak o dużo większych gabarytach, a więc wymagające dużej przestrzeni roboczej. Ze względu na brak miejsca na hali był potrzebny znacznie mniejszy automat. I tak powstał pomysł manipulatora teleskopowego do spawania spoin wzdłużnych wewnątrz rur. Innowacyjnym rozwiązaniem zastosowanym w tej technologii jest trzysegmentowe, teleskopowe ramie, które wysuwa się na odległość 17,5 m. Długość urządzenia z ramieniem złożonym to 7,5 metra, a z ramieniem rozłożonym – 25 m.


- Dzięki rozwiązaniom konstrukcyjnym oraz zastosowanej automatyce sterowniczej manipulator jest w stanie zapewnić położenie jednorodnej spoiny  na całej długości spawanego elementu. Spoina wykonywana jest metodą MIG/MAG (spawanie w osłonie gazowej) – mówi autor projektu.

Korpus urządzenia wsparty jest na dwóch wózkach jezdnych, które pozwalają na przejazd urządzenia z pozycji spoczynkowej na pozycję pracy. Do korpusu przymocowana jest platforma na której znajdują się urządzenia spawalnicze, urządzenie filtracyjne do odciągu dymów spawalniczych oraz szafy elektryczne i pulpit sterowniczy.


- Na korpusie znajduje się ramię teleskopowe, na którego końcu umieszczono układ krzyżowy,  pozwalający na kompensacje nierówności spawanego elementu poprzez śledzenie rowka spawalniczego. Zainstalowany mechanizm oscylacji pozwala na lepsze wypełnienie rowka – opowiada Dariusz Jabłoński.

 

promotech-manipulator złożony

Wszystkimi ruchami operator steruje z pulpitu sterowniczego na którym znajdują się również monitory pokazujące koniec ramienia oraz sam proces spawania.
- Operator przejeżdża urządzeniem po torowisku na pozycję pracy. Następnie wsuwa ramię w spawany element. Po dojechaniu do końca elementu spawanego ustawia układ krzyżowy z uchwytem spawalniczym w odpowiedniej pozycji, a potem parametry procesu spawania i rozpoczyna spawanie, które odbywa się automatycznie. Urządzenie wykonuje spoinę, cofając ramię i jednocześnie śledząc rowek spawalniczy – opisuje działanie urządzenia konstruktor.


Jeżeli sytuacja będzie tego wymagała, operator może również wykonać spoinę ręcznie sterując procesem z pulpitu sterowniczego.Manipulator wyposażony jest w wiele elementów chroniących zarówno urządzenie, operatora jak i otoczenie przed kolizją, m.in. w wyłączniki krańcowe, kamery, sygnalizację świetlną i dźwiękową.
- Urządzenie budzi spore zainteresowanie naszych klientów. Jesteśmy w stanie dostosować je gabarytowo do konkretnych potrzeb naszych kontrahentów – dodaje Dariusz Jabłoński. Autor projektu jest nie tylko konstruktorem w Promotechu, ale też doktorantem Politechniki Białostockiej.

 

STATYSTYKI

Użytkowników : 6303
Artykułów : 74
Odsłon : 438158

KONTAKT

email