Add Entry

Polski sektor aluminium silny jak nigdy
czwartek, 29 czerwca 2017 00:00

Firmy z branży zwiększają sprzedaż, inwestują w rozwój i zdobywają nowe rynki. Rosnąca popularność aluminium sprawia, że najbliższe lata zapowiadają się równie dobrze – wynika z ocen uczestników konferencji Aluminium 2017. Biznes_Trendy_Technologie zorganizowanej 6 czerwca 2017 r. w Poznaniu przez magazyn „Nowa Stal”.
Aluminium 2017. Biznes_Trendy_Technologie

W najbliższych pięciu latach w Polsce powstanie od podstaw od trzech do pięciu zakładów w branży aluminium – ujawnił Andrzej Kłyszewski, dyrektor Oddziału Metali Lekkich Instytutu Metali Nieżelaznych w Gliwicach. Świadczy to nie tylko o bieżącej kondycji, ale o perspektywach rozwoju sektora.

 Przetwórstwo aluminium jest najszybciej rozwijającą się gałęzią branży metalowej w Polsce. Roczne jawne zużycie aluminium w naszym kraju przekroczyło już 930 tys. ton. Wszystko wskazuje na to, że będzie dalej wzrastało. Świadczą o tym m.in. duże projekty inwestycyjne.

Realizują je m.in. producenci profili aluminiowych, wyrobów płaskich, sektor przetwórstwa i dystrybucji. W Polsce trwa ofensywa inwestycyjna. Nakłady z tym związane sięgną w najbliższych latach kilku miliardów złotych – powiedział Andrzej Michalski-Stępkowski, wydawca magazynu „Nowa Stal”.

Hasło przewodnie tegorocznej konferencji brzmiało „Polska aluminiowe serce Europy”. Zdaniem uczestników poznańskiego spotkania, teza ta jest jak najbardziej uprawniona. Rodzimy biznes aluminiowy nigdy w historii nie miał się tak dobrze, jak obecnie.

Przyczyną sukcesu Polski nie jest to, iż jesteśmy krajem low cost (niskich kosztów), ale best cost country (krajem najlepszych kosztów) – zauważył Rafał Sperling z firmy Mahle Behr z Ostrowa Wielkopolskiego (grupa Mahle to czołowy globalny producent samochodowych układów chłodzenia). Zakład z Ostrowa jest jednym z największych polskich odbiorców aluminium. W 2016 r. zużył 18,2 tys. ton aluminiowych wyrobów płaskich, a w tym roku zwiększy to zużycie to ok. 19 tys. ton.

Głównym dostawcą Mahle Behr Ostrów Wielkopolski jest Impexmetal Aluminium Konin, największy polski wytwórca wyrobów płaskich z aluminium (ok. 100 tys. ton w 2016 r.). – W kolejnych latach, dzięki nowym inwestycjom, koniński zakład może zwiększyć wolumen produkcji o 50 tys. ton – przekonywał Jan Woźniak, dyrektor zarządzający Impexmetal Aluminium Konin.

Przygotowywana jest m.in. ogromna inwestycja w produkcję wyrobów płaskich z przeznaczeniem na wewnętrzne części karoserii samochodowych. Impexmetal nie ujawnia szczegółów z tym związanych. Wiadomo jednak, że motoryzacja jest tym odbiorcą, który w największym stopniu napędza rozwój branży aluminium.

Optymistycznie wyglądają także perspektywy dla sektora dystrybucyjnego. Mówił o tym Arkadiusz Żukowski z firmy Investa. Jego zdaniem przybywa klientów zainteresowanych wyrobami aluminiowymi wstępnie obrobionymi. Takie właśnie usługi świadczą centra serwisowe należące do niezależnych firm handlowych.

Podczas konferencji Aluminium 2017. Biznes_Trendy_Technologie nie zabrakło także głosów przedstawicieli dostawców technologii dla branży aluminium. Swoje rozwiązania przedstawiły firmy Seco/Warwick, R&D Tech, Bibus Menos, jak również firma Tomra.Organizator konferencji

Organizator konferencji:
- Wydawca magazynu „Nowa Stal”

Partnerzy konferencji
- mpexmetal S.A. Aluminium Konin
- R&D Tech sp. z o.o.
- TOMRA

Partnerzy wspomagający konferencji
- Aliplast Extrusion sp. z o.o.
- Nova Trading S.A.
- NPA Skawina
- Remmert
- SECO/WARWICK S.A.
- Serwistal sp. z o.o.
- Trafilerie Alluminio Alexia

Pełna relacja z konferencji wraz z ze zdjęciami zostanie opublikowana w najbliższym wydaniu magazynu „Nowa Stal”.

 

STATYSTYKI

Użytkowników : 6312
Artykułów : 77
Odsłon : 444830

KONTAKT

email